Jak zamontować poprawnie profile LED?

Profile LED to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zapewniają one bowiem nie tylko lepszą estetykę oświetlenia, ale także chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów – profile nawierzchniowe, wpustowe, kątowe, do szkła, a nawet modele przygotowane specjalnie z myślą o konkretnych powierzchniach, na przykład schodach. Kiedy już dobraliśmy profil dla siebie, przychodzi pora na jego montaż. W niniejszym artykule opowiemy, jak powinniśmy się za to zabrać.

Sposoby montażu

Po zakupieniu profilu, pierwszym ważnym krokiem jest zapoznanie się z jego instrukcją. Dzięki temu, możliwy będzie montaż, zgodny z zaleceniami samego producenta. Najprostszą formą montażu, stosowaną na najmniej skomplikowanych powierzchniach, jest wykorzystanie kleju montażowego. Po nałożeniu substancji na odtłuszczoną powierzchnię, wystarczy docisnąć do niej profil. To, jak długo powinien trwać taki docisk, zależy od samego producenta profilu. Alternatywnym rozwiązaniem jest tu zwykła, obustronna taśma klejąca, a także solidna taśma piankowa.

Jeśli zależy nam jednak na szczególnie trwałym sposobie montażu, bardzo dobrym wyborem są tu wkręty. Pamiętajmy jednak, że aluminium, z którego wykonane są profile LED, jest materiałem bardzo wytrzymałym, przez co konieczne jest wykonanie dodatkowych otworów. Powodem jest tu fakt, że standardowymi wkrętami nie będziemy w stanie przewiercić się przez profil.

Po zamontowaniu profilu

Kolejnym krokiem jest umieszczenie taśmy z diodami LED w zainstalowanym profilu. Taśmy te standardowo wyposażane są w obustronną taśmę klejącą, więc sam montaż wymaga od nas jedynie prawidłowego dociśnięcia ich do profilu. W przeciwnym razie, taśma z diodami może zacząć dotykać plastikowej osłony, co spowoduje szybsze zużycie się diod z powodu przegrzania. Na koniec wystarczy zamontować osłonkę profili LED. Czynność ta jest praktycznie formalnością, opierając się jedynie na dociśnięciu tego elementu, do momentu, aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Tak przygotowany profil będzie w stanie bezproblemowo pełnić swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *