Jak zbudowana jest dioda LED?

Oświetlenie LED jest obecnie najnowszą, najbardziej zaawansowaną formą źródeł oświetlenia, dostępnych dla naszych mieszkań. Z roku na rok, coraz więcej osób, także w Polsce, wymienia tradycyjne żarówki na ten nowatorski rodzaj oświetlenia. Powód? Nowoczesna konstrukcja diod LED, umożliwiająca proste dostosowanie ich do naszych potrzeb i wnętrz. W niniejszym artykule opowiemy Wam, w jaki sposób działa osprzęt tego typu.

Konstrukcja diod LED

Centralnym elementem diod są czipy półprzewodnikowe. To właśnie dzięki nim, oświetlenie LED jest w stanie zamienić dostarczaną mu energię elektryczną na emitowane światło. Czipy tego typu wykonuje się z materiałów, dzięki którym możliwe jest przewodzenie prądu w jedną stronę. Najczęściej spotykanym materiałem są tu kryształki krzemowe.

Kryształ wewnątrz diody jest dwuwarstwowy. Pierwsza z powłok zawiera niezbędne elektrony, zaś druga – niewielkich rozmiarów otwory. Dzięki takiej konstrukcji, podłączone do prądu elektrony przedostają się otworami do drugiej warstwy, uwalniając przy tym większe pokłady energii, widocznej jako emitowane światło.

Bardzo ważnym elementem oświetlenia LED są także półprzewodniki. Materiały, z których wykonuje się te elementy, są nieprzezroczyste, co ogranicza emisję światła. W różnych rodzajach diod stosuje się zatem półprzewodniki o nieco innych właściwościach, aby możliwe było uzyskanie światła o konkretnej długości fali świetlnej. A ponieważ w diodach LED nie wykorzystuje się standardowych filtrów, obecnych w żarówkach tradycyjnych, uzyskiwane światło ma bardziej nasyconą, wyrazistą barwę. Przekłada się to na znacznie lepsze oświetlenie, przy jednoczesnym zwiększeniu ergonomii takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *