Jaki kąt oświetlenia LED jest najlepszy dla konkretnych pomieszczeń?

Dobierając odpowiednie oświetlenie LED dla naszego domu, nie wolno jest zapominać o tym, że sama moc żarówki to nie wszystko. Kluczową rolę w procesie oświetlania pomieszczeń odgrywa bowiem użytkowy kąt świecenia, otwierający przed nami szeroką gamę możliwości. Jak dobrać zatem skuteczne oświetlenie dla naszych czterech kątów? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy na łamach niniejszego artykułu.

Rozproszenie czy skupienie?

Cechą szczególną oświetlenia LED jest to, że różne żarówki posiadają inne konstrukcje, wpływające zauważalnie na ich pracę. Nie oznacza to oczywiście, że konkretny osprzęt jest gorszy – konieczne jest jedynie odpowiednie dobranie go do wnętrza. Dla przykładu, żarówki o wąskim kącie oświetlenia, nieprzekraczającym trzydziestu stopni, są bardzo dobrym wyborem, jeśli planujemy oświetlić półkę lub gablotę. To właśnie z tego typu żarówek korzystają zarówno kolekcjonerzy, jak i sklepy.

Większe kąty oświetlenia, sięgające siedemdziesięciu stopni, są z kolei idealną opcją w przypadku blatów kuchennych. Umożliwią nam one oświetlenie całej ich powierzchni, ułatwiając przyrządzanie potraw i odczytywanie etykiet przypraw.

A co z oświetleniem całego pomieszczenia? Tutaj najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED o kącie stu dwudziestu stopni. Żarówkami tego typu rządzi bowiem zasadnicza reguła – im większy kąt, tym mniejsze rozproszenie światła. Sprawia to, że oświetlenie o mniejszym kącie daje nam więcej światła, zaś większe pozwoli na przyjemne rozjaśnienie całego pokoju, nie męcząc przy tym oczu domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *